Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

BLOG

Święta i cd odszkodowania z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Kategoria: odszkodowania
Jesteśmy w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy, choć pogoda za oknem może mylić i sugerować, że zbliża się 'White Christmas'. Przygotowania świąteczne idą jednak pełną parą, nikt nie zważa na niesprzyjającą aurę, już wkrótce zabrzmi radosne 'Alleluja', a w naszych sercach znów odżyje nadzieja, że 'jeżeli On zmartwychwstał, my również żyć będziemy'. Życzę Radości i Pogody Ducha na Święta!

A przy okazji życzeń świątecznych - krótka informacja nt. sprawy, o której pisałem ostatnio (o, to już prawie miesiąc temu - zaniedbałem swojego bloga). Tak jak przewidywałem, firma ubezpieczeniowa złożyła apelację. W uzasadnieniu - też jak się domyślałem - zarzucono Sądowi Rejonowemu, że nie wziął pod uwagę, przy orzekaniu, naczelnych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej i ubezpieczeniowej. A to takich, że odszkodowanie nie może przewyższać wartości szkody, oraz tej, że wartość odszkodowania niekoniecznie musi odpowiadać wartości sumy ubezpieczenia.

Argumenty mocne, ale nie do końca odnoszące się do istoty stanowiska zaprezentowanego przez Sąd, który w żadnym punkcie uzasadnienia nie sprzeciwiał się istnieniu tych zasad. Istotą bowiem zaprezentowanej w wyroku argumentacji było to, że ubezpieczyciel nie może negować wpisanej w umowie ubezpieczeniowej sumy ubezpieczenia, skoro została ona ustalona po oględzinach i wycenie pojazdu przez jego przedstawiciela, tym bardziej, że suma ubezpieczenia stanowi essentialia negotti zawartego kontraktu. Tymczasem w apelacji żadne zarzuty dotyczące zasady pacta sunt servanda się nie znalazły.

Ciekawi mnie bardzo rozstrzygnięcie tej sprawy przez Sąd Okręgowy (co nastąpi zapewne za 2-3 miesiące). Przyznanie racji sądowi pierwszej instancji będzie stanowić dość istotny precedens. Do tej pory bowiem to ubezpieczony musiał często weryfikować przed sądem wartość pojazdu wpisaną do polisy AC, i powszechnie przyjmowano, że to na nim ciąży obowiązek przeprowadzenia dowodu (opinii biegłego) w tym zakresie. Sąd Rejonowy sprzeciwił się takiej tendencji, twierdząc że nie ma podstaw, aby podważać treść umowy ubezpieczeniowej w tym zakresie, a jeżeli już - ciężar dowodu w zakresie wykazania, że wartość pojazdu jest zawyżona, ciąży na ubezpieczycielu, a nie ubezpieczonym.

data publikacji: 2015-04-03 21:03:37

Zobacz także:
Coraz więcej spraw o odszkodowania
Odszkodowania od linii lotniczych
Odszkodowanie za opóźniony lot kolejny raz przed Trybunałem Sprawiedliwości
Zadośćuczynienie za śmierć dziecka nienarodzonego
Nowa ustawa o prawach konsumenta
Roszczenie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia wobec rodziców sprawcy
Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego
Odszkodowanie z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Ubezpieczyciel powinien udowodnić, że źle wycenił pojazd
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Komentarze
Sprawa skończyła się utrzymaniem wyroku I instancji przez Sąd Okręgowy. Pisałem o tym tutaj we wpisie 'Ubezpieczyciel powinien udowodnić, że źle wycenił pojazd'
2016-03-14 08:46:42 - Adam Wilemajtys

Panie Mecenasie,
Jak skończyła się omawiana sprawa, gdyż jest to bardzo ciekawe zagadnienie, na co dzień praktykowane przez TU. Ciekawi mnie to jaki był ostateczny werdykt niniejszego postępowania?
Pozdrawiam
2016-03-12 10:18:11 - Gość


Dodaj komentarz:
Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.
OSTATNIO NA BLOGU
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Wakacyjne miesiące przeminęły, jak zwykle to bywa, szybko, za szybko. Wraz z letnim wypoczynkiem, skończył się także okres wzmożonych podróży lotniczych na zagraniczny wypoczynek. Wiele lotów było w tym okresie odwołanych i znacznie opóźnionych, co, jak już pisałem, uprawnia pasażerów do domagania się od linii lotniczych odszkodowania na podstawie unijnego Rozporządzenia nr 261/2004. Dzisiaj o dwóch takich przypadkach, o których głośno było także w mediach. 
więcej »